Exotic: Hang-Seng



Heti: [2024-01-25 08:05:50]

It egy roppant érdekes chart!

Kína. Míg Amerikában, és Európában is sorra döntik a rekordokat az indexek, Kínában – és ezzel párhuzamosan Hong-Kong-ban is – 2021 ősz óta masszív lejtmenet, és sok éves mélypontok. Ennek alapvetően két fő oka van. Az egyik az elbaltázott COVID-lezárások: míg nyugaton már el is felejtettük a COVID-ot, Kínában akkor jött a teljes lezárás, amely a gazdaságot is rendkívüli módon visszavetette. A nyitás aztán hozott élénkülést, és befektetői lelkesedést, hogy aztán legalább akkorát csalódjanak is a befektetők, mert kiderült, hogy a kínai gazdaság nem fog a korábbi ütemben növekedni, Ezzel dupla mélypontot ért el a hong-kongi tőzsdeindex is.

A másik, legalább ennyire fontos ok: a kínai-amerikai kereskedelmi háború elmélyülésével a befektetők elkezdtek tartani attól, hogy a befektetett pénzük egyszerűen beragad Kínában, úgy, ahogy az orosz-ukrán háború kitörése után minden orosz befektetést nullára kellett írniuk. Emiatt a nyugati befektetők teljesen leépítették a kínai befektetéseiket. A kínai kitettség lényegében nullára degradálódott.

És itt jön a lényeg: ezzel a piac olcsóvá vált. A nyugati befektetők pedig eladni már nem fognak, mert nincs mit, két dolgot tehetnek: vagy továbbra is elkerülik a kínai piacot, vagy vásárolnak.

Persze, a kínai részvények kerülése racionális gondolat. Ám vegyük figyelembe, hogy nem csak amerikai befektetők vannak a világon, hanem van hazai pénz is. Főleg, ha a kínai kormány stimulussal támogatja meg a hazai vételeket.

A hosszú bevezető után nézzük a chartot. Nagy esés 2021 novemberétől, majd 2022 őszén egy nagy rally indult az újranyitási rally reményében. Aztán nagy csalódás lett belőle: a tavalyi szinte teljes évet eséssel töltötte a hong-kongi piac. Egy nagy lefelé ékelődéssel – majd az utolsó héten leszúrással – jutott el a korábbi mélypontra. Ez így egy markáns duplaalj. Az utolsó hét pedig máris egy látványos beborított gyertyaalakzat, azaz kulcsforduló felfelé.

A fent írt kockázatok természetesen léteznek, de amíg a kínai részvények a new-york-i tőzsdén forognak, addig azért nem kell attól tartani, hogy teljesen nullázódik a részvények értéke. A fenti megfontolások alapján érdemes lehet a kínai részvényekből szemezgetni. És ugye már technikai jelzést is adott a piac a vételre!

Friss hír, hogy Jack Ma, az Alibaba alapítója, belevásárolt az Alibaba részvénybe (50 millió dollárért), amellyel szemmel jól láthatóan követőkre lelt. Az mindegy is, hogy saját megfontolásból, vagy a párt utasítására, mindenesetre ez fontos jelzés, hogy indulhat a rally.