EXOTIC: US10Y



Napi: [2023-03-21 10:27:54]

A bankpánik nyomán a hozamok meredek csökkenésnek indultak. Tegnap a bankpánik tetőpontján, amelyet a Credit Suisse furcsa, unortodox kimentése okozott, leütötte a 200 napos átlagot. A bankpánik lecsengésével, ez a hozamcsökkenés megfordult, újra emelkednek a hozamok, amely újra szigorítást jelent a pénz- és tőkepiacoknak. Visszajött a 200 napos átlag fölé, amely figyelmeztető jelzés, hogy a FED nem lesz annyira galamblelkű, mint amennyire sokan szeretnék. Ezzel együtt is a jelenlegi szintek a tavaly novemberi állapothoz képest sokkal kedvezőbb képet mutatnak.

A hozamcsökkenés nyertesei a nagy technológiai cégek lehetnek, a hozamcsökkenés miatt bekövetkező értékeltség emelkedésével. A vesztesek pedig azok a hitelre, illetve pótlólagos finanszírozásra szoruló, jellemzően veszteséges kis cégek lehetnek, amelyek a pénzbőség időszakában csupán a rózsaszín jövőkép felfestésével – jórészt teljesen megalapozatlanul – szárnyaltak.

A bankpánik nyomán világszerte csökkentek a hozamok, amely ugye fordítottan arányos a kötvények árfolyamával. Magát a bankpánikot az okozta, hogy a meredek hozamemelkedés miatt a bankok komoly (nem realizált) veszteségeket szenvedtek el a kötvényeken, amely veszteséget a kis- és középbankok a betétkivonás nyomán kénytelenek voltak realizálni, amely tovább gerjesztette a bankpánikot. Maga a hozamcsökkenés pedig emeli a banki mérlegekben szereplő kötvények árát, azaz a bankok fedezettségét, vagyis önmagában a pánik nyomán kialakuló piaci folyamatok okafogyottá teszik a pánikot. Ezért is nem kell attól tartani, hogy a 2008-ashoz hasonló válság következik be a világon. (Ahogy a kőolajpiacon is szokták mondani: a magas ár legjobb ellenszere a magas ár – vagyis csökkenő kereslet, és nyomában a csökkenő árak.) A bankválság hatására kötvénybe menekülő pénzek emelik a kötvények árfolyamát, és ezzel enyhítik is a pánik alapját adó folyamatokat. Erre a pozitív hatásra segíthet rá a FED szerdai kommentárjában.